top of page

Я В СОЦСЕТЯХ

Тема: Виразне й усвідомлене читання віршів


Мета: Навчити учнів працювати над змістом поезій Станіслава Чернілевського; допомогти учням усвідомити зміст і красу поезії, розвивати вміння коментувати поетичні рядки, співвідносити висловлені у них почуття зі своїми власними; виховувати любов до рідного дому, батьків, почуття відповідальності за них.

Тип уроку: Комбінований урок

Обладнання: роздатковий матеріал

Методи та прийоми: бесіда, виразне читання, письмо, обговорення, робота в парах, робота з підручником.

Міжпр. зв.: історія.

Хід уроку

І Організаційний момент

II . Актуалізація опорних знань

Епіграф: «Найдорожча на світі – мама, найцінніше в житті – щирість і теплота родинних стосунків».

С. Чернілевський.

- Епіграфом до нашого уроку я обрала слова (читаю) .

Вони належать С. Чернілевському. Ще в ранньому віці Станіслав Болеславович зрозумів, що найдорожча людина в його житті – мама. Родина рано втратила батька, і хлопцеві з багатодітної сім’ї довелося вчитися в школі-інтернаті. І ота гіркота вічної розлуки з мамою перетворилася в дорослому житті на чудову поезію «Теплота родинного інтиму».

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів

Забезпечення емоційної готовності до уроку.

Бачу, що ви трішки хвилюєтесь. Я теж хвилююся. А знаєте що? Давайте подаруємо один одному посмішку, адже тепла, щира посмішка піднімає настрій, зігріває серце, навіть може когось ощасливити.

а) Дайте відповідь на запитання: «Коли я вважаю себе щасливим?»

б) «Гронування»: ключове слово – щастя (Учитель зазначає слова учнів на дошці).

ІV. Сприймання і усвідомлення учнями нового навчального матеріалу .

- Домашнім завданням вам було вивчити відомості про життя Станіслава Чернілевського. ("Незакінчене речення» . Я знаю що …).

Створення психологічного портрета автора. Погляньте на портрет поета. Що ви можете сказати про цю людину за зовнішніми рисами? (Відповіді дітей)

Прослухавши вірші на попередньому уроці, які у вас виникли почуття і переживання? З яким віршем вони повязані і чому?

А зараз давайте трішки попрацюємо з поезією автора.

Гра «Продовжи з автором»

Продовжити початок поезії Станіслава Чернілевського поданого вам.

За перевалом болів і досад

За перевалом болів і досад, За рядом зрад, що тяли серце чуле, Не треба повертатися назад, Не треба озиратись на минуле. Нехай стоїть, як дальній ожеред, Ховаючи самообмани й хиби. Орач за плугом дивиться вперед, Від цілини відважуючи скиби. Впадуть на орінь зерна новизни. Але, яка б не слалась даль розлога, Немае поля тільки з борозни, З одної смуги. Поле — не дорога. Зійдуть з душі закови ожелед, Забуде серце біль і зраду друга. Орач за плугом дивиться вперед, Та скраю поля повертає плуга. Міняє напрям гостре чересло — І борозна уже новозначима: І давній смуток, і добро, і зло, І все минуле знов перед очима.

Зачитування учнями написаних поезій.

Фізкультхвилинка

Коли чуєте слово повязане з родиною присідаєте.

Стіл, ЛЮБОВ, ворота, мати, кермо, жолудь, обійми, стіл, літо, тато, родина, син, рука, зошит, розуміння, підтримка, газета, жарти, дім.

V . Осмислення , узагальнення і систематизація знань.

Повернемося з вами до вірша якого ми розглядали на попередньому уроці.

Гра «Продовжіть речення»

Теплота родинного інтиму. Ще на шибах досвіток не скрес. Встала мати. Мотузочком диму Хату прив’язала до небес. Весело і з ляском серед печі Полум’я гуляє по гіллю. Ковдрою закутуючи плечі, Мати не пита, чому не сплю. Вже, однак, зникає гіркотина, Не катує серце печія. Знову я — малесенька дитина, Мати знає більше, аніж я. Матері розказувать не треба, Як душа світліє перед днем В хаті, що прив’язана до неба Світанковим маминим вогнем.

  • Автор пише: «Знову я малесенька дитина». Як ви вважаєте, чи може доросла людина відчути себе дитиною і коли?

  • Як ви розумієте вислови «не катує серце печія», «як душа світліє перед днем»?

- Коли я вперше прочитала цю поезію, то подумала, кому вона адресована: дітям чи дорослим? Чому?

- Для батьків навіть дорослі діти завжди залишаються дітьми, за них так само переживають, люблять їх і жаліють.

Проведення дидактичної гри «Алегорія»

Вставити пропущені букви, щоб дізнатися ще один з епізодів, які зобразив автор у своїх поезіях.

Земля, дощі, потоки, плити, Ріка під небом зоревим — Лише для того, щоб ділити З усім живим, з усім живим.

Змл, дщі, пток, плти, Рка пд нбом зревм — Лше дл тго, щб ділти З усм жвим, з усм живм.

А зараз давайте поміркуємо та зробимо висновки сьогоднішнього уроку. Та складемо свій власний вірш на тему: «Родина». Але це не просто вірш. Його назва сенквейн. Цей вірш складається з 5 рядків.

1 – й рядок – це назва, ключове слово. 1 іменник.

2 – й рядок – 2 прикметниика.

3 – й рядок – 3 дієслова.

4 – й рядок – фраза, яка має суть.

5 – й рядок – висновок. 1 іменник.

Наприклад:

матуся

добра, мила

кохає, турбується, виховує

найдорожча людина

родина

VI. Підсумок уроку

Оголошення оцінок.

VIІ. Домашнього завдання

Підготувати для позакласного читання твори сучасних українських письменників про дітей.


  • Серая иконка Facebook с прозрачным фоном
  • Серая иконка Twitter с прозрачным фоном
  • Серая иконка Instagram с прозрачным фоном
bottom of page